BLOG: O bylinkách a lidech – O štěstí a (sebe)lásce

Délka čtení: 4 minuty

Stejně tak jak se staráme o naše tělo, měli bychom se zaměřit na své vnitřní já. Když jsme byli děti, rodiče nás všechny naučili, jak si poradit s rozbitým kolenem, ale neřekli nám co dělat se zlomeným srdcem. A proč nás nikdo nenaučil, že správná zubní hygiena je stejně tak důležitá jako ta psychická? A kde se ji mohu naučit? Téma, o kterém bychom mohli mluvit hodiny jsme pro vás shrnuli do toho nejtitěrnějšího základu. A nezapomínejme na jedno: mít (se) rád je vstupenka pro spokojený život!

Priorita č. 1 – jsem to opravdu já?

Zeptal se vás někdy někdo, koho na světě máte nejraději? Kolik jmen bychom museli vyjmenovat než si vzpomeneme na své vlastní? Přitom s nikým jiným nestrávíme v životě více času. A jak bychom měli vydržet s někým, kdo je unavený, podrážděný a věnuje 100 % svého času někomu jinému? Jakmile přijmeme sebe, své tělo, svou mysl jako celek, začnou se dít zázraky. Cesta za sebeláskou není jednoduchá, trvá to, občas to zabolí, někdy je nutné otevřít staré rány, ale ten pocit, kdy se člověk má rád. Ten je k nezaplacení.

I štěstí se dá naučit

Píše se rok 2018 a na Univerzitě Yale přichází profesorka Laurine Santos s novým revolučním předmětem The Science of well-being. S pomocí výzkumu a řadě podložených faktů profesorka přichází s technikami, díky kterým nejeden z nás bude šťastnější. Během jarního semestru se těšil kurz stále větší oblibě a univerzita se jej rozhodla zdarma poskytnout všem zde. Formou přednášek a praktických úkolů se dozvíme, jak nahlížet na svět trochu jinýma očima. Někdo změnil práci, jiný partnera a nebo jen zjistíme, že je vše tak, jak by mělo být. Z osobní zkušenosti 100 % doporučujeme investovat těchto 19 hodin a uvidíte, že nebudete litovat.

Zakomponujme do svého života lapač vděčnosti

Deník, sklenice, sdílená krabička… Nezáleží, jaký způsob zvolíte, ale důležitý je obsah. Jednou za den se zastavit, sednout si a zamyslet se, za co jsem v daný den vděčný/á. Může to být cokoliv, od zdraví, úžasnou rodinu a přátele, vděčnost za to, že mi kolega připravil ranní kávu… Cokoliv. Důležité je si tyto velké i malé věci uvědomovat, sednout si a zapsat si je. Studie dokazují, že každodenní psací aktivita má mnoho pozitivních účinků – ti, kdo si zaznamenávají, za co jsou v daný den vděční, vykazují nižší riziko rozvoje deprese a vedou spokojenější a šťastnější život. Lapač vděčnosti nám pomáhá žít v přítomném okamžiku, přichází “aha” moment a naše mysl se postupně přenastaví a nahlíží na situace zcela novým pohledem. Představme si situaci, kdy si v obchodě kupujeme jídlo na večeři s přáteli. Bohužel se setkáváme s velmi nepříjemnou prodavačkou, která nepozdraví a ještě nám znepříjemní den. Za normální situace bychom byli mrzutí a neznámý člověk nám zkazí náladu na pár hodin. Jenže my víme, že nás čeká příjemný večer, máme dostatek jídla a peníze, za které daný nákup můžeme pořídit. Za všechny tyto drobnosti přichází uvědomění v podobě vděčnosti namísto obvyklé negativní reakce na nedůležitý podnět. 

Teplá koupel, čokoláda a bublinky

Každodenní kolotoč povinností – ráno vstát, práce, další práce, mezitím jídlo, schůzky, udržování kontaktu s blízkými a spánek. Kdy naposledy jste si udělali čas na sebe? A vracíme se opět k bodu č. 1 – starat se o sebe a mít se rád jde ruku v ruce. Co si jednou týdně naordinovat teplou koupel plnou bublinek? Ponořit se, vypustit myšlenky, začíst se do skvělé knihy, sem tam zakousnout čokoládu, dopřát svému tělu peeling s levandulí a očistit tělo i mysl od toho, co bylo. Vynahradit si čas jen pro sebe a pro své myšlenky bez výčitek, že zrovna teď bych měl/a přeci dělat věci do práce. Protože ztratit se v této uspěchané a rychlé době jde až příliš snadno.

Máte konkrétní dotaz, který by vás zajímal? Připojte se na náš pravidelný INSTA TALK s Lucií Vakoljovou z projektu Zdrava_sebelaska,  která se tímto tématem zabývá několik let. Potkáme se opět ve čtvrtek 18. února v 18:00 na profilu @bebuttercz.